Amigaaa.com

14. tammikuuta on Sakun nimipäivä.

Saku on luonnollisesti myös vuonna 1993 alkunsa saaneen Suomen Amiga-käyttäjät ry:n lempinimi, joka tuli alkujaan sanoista Suomen Amiga-käyttäjien unioni. Eräs veikeä toimittaja Jukka O. Kauppinen tosin lyhensi yhdistyksen nimen SAK:ksi MikroBitti-lehden numerossa 9/1994, mutta jostain kumman syystä tämä lyhenne ei lentänyt…

Suomen Amiga-käyttäjät ry:n toiminta lähti liikkeelle Commodore Amiga -tietokoneisiin keskittyneen Saku-e-lehden julkaisusta. 1990-luvun lopulta alkaen yhdistys on tunnettu etenkin Saku-nimisistä tietokonetapahtumistaan sekä tietenkin AMIGAAA! huutavasta logostaan.

Yhdistyksen aina aktiiviset veijarit puuhaavat taas uutta, kun Amigaaa.com-osoite aukeaa 14. tammikuuta, 2021.

Tätä odotellessa kannattaa kerrata Skrollin artikkelit Amiga-harrastuksesta Suomessa, Sakun tyyliin:

Janne Sirén