WooCommerce Multilingual & Multicurrency 5.5.0 - en to ja translation catalogue (602 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency
ja: WooCommerce 多言語＆多通貨

note: Description of the plugin
en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
ja: 店舗を多言語化し、複数の通貨を使用可能にする｜ <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

note: Author of the plugin
en: OnTheGoSystems
ja: オン・ザ・ゴー・システムズ

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency detected an active cache plugin on your site.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyがあなたのサイトに有効なキャッシュプラグインを検出しました。

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
ja: 複数通貨機能をご使用の場合、キャッシングが通貨の表示に問題を起こす可能性があります。

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
ja: これを避けるには、ブラウザにクッキー設定を持つ閲覧者向けにページをキャッシュしないようにキャッシュプラグインを設定してください。

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
ja: 重要：通貨スイッチャーに関するアクション必要

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WooCommerce Multilingual 5.6.
ja: サイトがTwigテンプレートで構築された通貨スイッチャーを使用していることが検出されました。セキュリティ上の理由から、WooCommerce Multilingual 5.6の今後のバージョンでは、Twigベースのテンプレートのサポートが終了します。

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
ja: 通貨スイッチャーが円滑に動作し続けるために：

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
ja: - PHPベースのテンプレートに切り替えてください - %1$s設定ページ%2$sから選択できます。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
ja: - カスタムソリューションが必要ですか？%1$sサポートにお問い合わせください%2$s - 安全に移行するためのサポートを提供します。

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WooCommerce Multilingual is released.
ja: WooCommerce Multilinguaの新バージョンがリリースされた際の混乱を避けるため、できるだけ早く通貨スイッチャーを更新することをお勧めします。

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
ja: 多言語ショップを移行していますか？%sを使用すると、クロスセル、アップセル、商品属性を含む翻訳済みコンテンツを新しいサイトに転送できます。

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
ja: 多言語ショップをインポートしたいですか？元のサイトと新しいサイトの両方に%1$sと%2$sがあれば、翻訳を自動的にエクスポートおよびインポートできます。

en: WPML Export and Import
ja: WPMLエクスポートとインポート

en: WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce多言語

en: You haven't added any secondary currencies
ja: 2次通貨が追加されていません

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
ja: 複数通貨モードを最大限に活用するには、別の通貨を追加してください。複数の通貨が必要でない場合は、この設定を無効にしてサイトのパフォーマンスを向上させることができます。

en: Configure multicurrency mode
ja: 複数通貨モードを設定する

en: Review WooCommerce Multilingual & Multicurrency
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyを確認する

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
ja: 初めての多通貨販売おめでとうございます！

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Want to help <strong>WooCommerce Multilingual & Multicurrency</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
ja: <strong>WooCommerce 多言語＆多通貨</strong>プラグインを支援したいですか？ %1$sレビューを書いてください%2$s！

en: The Translation Controls Have Moved
ja: 翻訳コントロールが移動しました

en: We updated WooCommerce Multilingual to streamline your translation work.
ja: 翻訳作業を効率化するためにWooCommerce多言語をアップデートしました。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
ja: %1$sWPML &rarr; 翻訳管理%2$sから、商品を含むサイト全体のコンテンツを翻訳できます。

en: Currency - no orders found
ja: 通貨 - 順番がありません

en: Invalid nonce
ja: 無効なnonce

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: カスタムWooCommerceメール通知を翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

note: translators: %s is the month day
en: Monthly on the %s
ja: 毎月%s日

note: translators: %s is the week day
en: Weekly on %s
ja: 毎週%s

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
ja: 為替レートを得られません。接続できませんでした。

note: translators: 1: Currency, 2: Cart total.
en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
ja: お支払いは %1$s 単位で行われますのでご注意ください。 現在の為替レートに応じて、合計は約 %2$s になります。

en: Not yet supported
ja: まだサポートされていません

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
ja: 清算時に顧客が最終価格を見る通貨を設定してください。支払いメッセージで顧客が閲覧するアカウントを選択してください。

en: Currency
ja: 通貨

en: Bank Account
ja: 銀行口座

en: All Accounts
ja: すべてのアカウント

en: All in selected currency
ja: 選択通貨の全て

en: PayPal Email
ja: PayPal メール

en: Merchant ID
ja: 販売者ID

en: Client ID
ja: 顧客ID

en: Secret Key
ja: シークレットキー

note: translators: %s is currency code.
en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
ja: このゲートウェイは%sをサポートしません。このゲートウェイを表示するには他の通貨を選択してください。

en: Live Publishable Key
ja: ライブの公開可能キー

en: Live Secret Key
ja: ライブの秘密のキー

en: Test Publishable Key
ja: 公開可能キーをテスト

en: Test Secret Key
ja: シークレットキーをテスト

en: Language
ja: 言語

en: Costs and values in custom currencies
ja: カスタム通貨でのコストと値

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyでは、上記で定義されたすべてのコストと値にデフォルトで為替レートを掛けます。これが不要であり、代わりに静的な値を使用する場合は、ここで定義することができます。

en: Enable costs in custom currencies
ja: カスタム通貨でコストを有効にする

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
ja: 他の通貨で配送コストを自動的に計算する

en: Set shipping costs in other currencies manually
ja: 他の通貨で配送コストを手動で設定する

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: Minimal order amount in %s
ja: %sでの最低注文金額

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
ja: 顧客が購入通貨ついて%sを選んだ時の最低注文金額。

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a language code
en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
ja: 配送等級%1$sは、%2$s言語で作成されました。この等級から異なる通貨での送料を提供したい場合は、言語を切り替えてください。

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a currency code
en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
ja: %2$sにおける「%1$s」配送等級コスト

en: N/A
ja: 該当なし

note: translators: %s is a currency code
en: No shipping class cost in %s
ja: %sにおける配送等級なし

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: Cost in %s
ja: %sでのコスト

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
ja: 顧客が%s を購入通貨として選んだ時の配送コスト。

en: Currencies
ja: 通貨

en: Add currency
ja: 通貨を追加

en: Rate
ja: レート

en: default
ja: 初期設定

en: Edit
ja: 編集

en: Currency displayed first
ja: 最初に表示される通貨

en: Choose which currency to display when a client switches languages
ja: クライアントが言語を切り替えたときに表示する通貨を選択する

en: Keep
ja: 保存

en: Delete
ja: 削除

en: Currencies to display for each language
ja: 各言語で表示する通貨

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Enable %1$s for %2$s
ja: %1$s を%2$s用に有効にする

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Disable %1$s for %2$s
ja: %1$sを%2$s用に無効にする

en: Settings
ja: 設定

en: Add new currency
ja: 新しい通貨を追加する

note: translators: %s for currency label
en: Currency settings for %s
ja: %s用の通貨設定

en: Select currency
ja: 通貨を選択する

en: Exchange Rate
ja: 為替率

en: Only numeric
ja: 数値のみ

note: translators: %s for currency exchange rate value
en: (previous value: %s)
ja: (以前の値: %s)

en: Currency Preview
ja: 通貨プレビュー

en: Currency Position
ja: 通貨ポジション

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Left with space
ja: 余白付き左側

en: Right with space
ja: 余白付き右側

en: Thousand Separator
ja: 千区切り

en: (Space)
ja: (スペース)

en: Decimal Separator
ja: 小数点区切り

en: Number of Decimals
ja: 少数桁

en: Rounding to the nearest integer
ja: 一番近い整数に丸める

en: Disabled
ja: 無効済み

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Nearest
ja: 最も近い

en: Increment for nearest integer
ja: 一番近い整数に増加する

note: translators: %s is an HTML break line
en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
ja: その結果、価格は四捨五入後の値の増分になります。%s例：

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
ja: 1に設定した時、1454.07 &raquo; 1454

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
ja: 10に設定した時、1454.07 &raquo; 1450

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
ja: 100に設定した時、1454.07 &raquo; 1500

note: translators: %s is an HTML break line
en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
ja: 換算した価格を一番近い整数に四捨五入します。%s例、15.78は16.00になります

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
ja: 以前得られた金額から減算される値。

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
ja: 一番近い整数の増分が100で自動減算値が1の場合、1454.07の結果は1499になります。

en: Autosubtract amount
ja: 自動減算額

en: Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイ

note: translators: %s is a currency code
en: Custom settings for %s
ja: %s用のカスタム設定

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数を入力してください

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save
ja: 保存

en: Currency available in
ja: 現在利用可能

en: All countries
ja: 全ての国

en: All countries except:
ja: 以下を除くすべての国々：

en: All countries except...
ja: 以下を除く全ての国…

en: Specific countries
ja: 特定の国

en: Show currencies based on
ja: 以下に基づく通貨を表示

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
ja: ストアを多言語化し、サイトの言語に基づいて通貨を表示するには、WPMLプラグインが必要です。まだお持ちではないですか。

en: Purchase WPML now
ja: 今すぐWPMLを購入する

en: Site Language
ja: サイト言語

en: Client Location
ja: クライアントの位置

en: Location based
ja: 位置ベース

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
ja: WooCommerceはMaxMind Geolocationと統合して、顧客の所在地を確実に特定することができます。

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
ja: すばらしい！これで選択された言語のデフォルト言語を特定するために、ジオロケーションを使用できます。キーは以下で編集できます

en: WooCommerce settings page.
ja: WooCommerce 設定ページ。

en: MaxMind Licence Key
ja: MaxMind ライセンスキー

en: Apply
ja: 適用

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
ja: 注意：無料のMaxMindキーをお持ちでない場合、位置取得の呼び出しが制限され、サイトのパフォーマンスに影響を与える可能性があります。

en: Learn how to generate a free license key
ja: 無料のライセンスキーの生成方法について

note: translators: %s is a date
en: Set on %s
ja: %sに設定

en: Country availability
ja: 利用可能な国

en: All countries except
ja: 以下を除く全ての国

en: Configure per country availability for this payment gateway
ja: 支払いゲートウェイのために利用可能な国を設定する

en: Save changes
ja: 変更を保存する

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Error saving settings.
ja: 設定の保存中にエラーが発生しました。

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Please remove it!
ja: WooCommerce Gateways Country Limiterプラグインをご使用中ですが、これは現在、WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyに統合されています。削除を行ってください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 決済方法のカスタムテキストを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → Store URLs%2$s.
ja: 商品タクソノミーのパーマリンクを翻訳するには、%1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → ストアURL%2$sに移動してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product permalinks, go to %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → Store URLs%2$s.
ja: 商品のパーマリンクを翻訳するには、%1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → ストアURL%2$sに移動してください。

en: How to translate permalinks for product taxonomies
ja: 商品分類のパーマリンクを翻訳する方法

en: How to translate product permalinks
ja: 商品のパーマリンクを翻訳する方法

en: Translate WooCommerce products
ja: WooCommerce 製品を翻訳する

en: Translate shipping classes
ja: 配送クラスを翻訳

en: Configure multicurrency for multilingual sites
ja: 多言語サイトで複数通貨を設定する

en: Translate endpoints
ja: エンドポイントの翻訳

en: How to translate this?
ja: これはどのように翻訳しますか？

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは、ドメインで言語を使用する時やドメイン間でデータを転送する際、バスケットを理解するためにクッキーを使用します。

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは、各顧客のオーダーの言語や通貨、およびWooCommerceによって作成されたレポートの通貨を識別するためにクッキーを使用します。WooCommerce Multilingualは、通貨の情報を追加してこのレポートを拡張します。

note: translators: $s is a currency code
en: Invalid currency parameter: "%s"
ja: 無効な通貨パラメーター： "%s"

note: translators: $s is a language code
en: Invalid language parameter: "%s"
ja: 無効な言語パラメーター： "%s"

note: translators: $s is a product ID
en: Product not found: %d
ja: 製品が見つかりません：%d

note: translators: $s is a term ID
en: Term not found: %d
ja: タームが見つかりません: %d

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
ja: "translation_of" を使用するには "lang" パラメーターが必要です

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Multicurrency
ja: 複数通貨

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
ja: ストアを複数の言語で運営するには、%1$sWPMLプラグイン%2$sを使用する必要があります。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
ja: すでにお持ちの場合は、インストールして有効化してください。まだお持ちでない場合は、%1$sWPMLを購入してください%2$s。

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
ja: WooCommerceでWPMLを使用するには、Multilingual CMSまたはMultilingual Agencyパッケージのいずれかが必要です。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
ja: ご購入いただかない場合でも、%1$s複数通貨機能%2$sはお使いいただくことができます。

note: translators: %s is a taxonomy singular label
en: %s translation
ja: %s 翻訳

note: translators: %1$s is a taxonomy singular label and %2$s is an HTML link
en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
ja: %1$sを翻訳していますか? 簡単な翻訳には、%2$sテーブルを使用してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWooCommerce Multilingual documentation%2$s.
ja: 商品の詳細（分類を含む）を翻訳するには、このダッシュボードを使用してください。分類を個別に翻訳したり、ストアや通貨の設定を調整したりする必要がある場合は、%1$sWooCommerce Multilingual ドキュメント%2$sをご覧ください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: このコンテンツを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
ja: このテキストの翻訳方法を確認するには、まずここで変更を保存してください。

en: Introduction
ja: はじめに

en: Store Pages
ja: ストアページ

en: Global Attributes
ja: グローバル属性

en: Multiple Currencies
ja: 複数通貨

en: Translation Options
ja: 翻訳オプション

en: Tour Data
ja: ツアーデータ

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 決済方法名を翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: ラベルを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
ja: カスタム商品フィールドを翻訳するには、まずここで変更を保存してから、%2$s翻訳ダッシュボード%3$sに移動してください。

en: Calculate costs in other currencies automatically
ja: コストが他の通貨で自動的に計算されます

en: Set costs in other currencies manually
ja: 手動で他の通貨のコストを設定する

en: Bookings
ja: 予約

en: Resources Label
ja: リソースラベル

en: Resources
ja: リソース

en: Person Types
ja: 人タイプ

en: Person Type Name
ja: 人タイプ名前

en: Description
ja: 内容

en: Resources label
ja: リソースラベル

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: リソースを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: 人物タイプを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: Booking currency
ja: 予約通貨

en: Composite Products ( Components )
ja: 合成製品 ( コンポーネント)

en: Name
ja: 名前

en: Composite Products ( Scenarios )
ja: 合成製品 ( シナリオ )

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: グローバルアドオンを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

note: translators: %s is a product addon name
en: Product Add-ons Group "%s"
ja: 製品アドオングループ "%s"

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Options
ja: オプション

en: Label
ja: ラベル

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: 商品ごとのアドオンを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: Multi-currency settings
ja: 複数通貨の設定

en: Calculate prices in other currencies automatically
ja: 自動的に他の通貨で価格を計算します

en: Set prices in other currencies manually
ja: 手動で他の通貨の価格を設定する

note: translators: %s is an option label
en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
ja: %s を複数通貨の異なる価格で設定することができます：

en: Product Bundles
ja: 製品バンドル

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: サブスクリプション商品のテキストは%1$s翻訳ダッシュボード%2$sから翻訳できます。

en: Subscription Price
ja: サブスクリプション価格

en: Sign-up Fee
ja: 登録料

en: Product tabs
ja: 製品タブ

en: Heading
ja: 見出し

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: カスタムの商品ごとのタブを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: Custom Tabs
ja: カスタムタブ

en: Tab Title
ja: タブタイトル

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Quick edit is disabled for product translations. Manage product translations from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 商品翻訳のクイック編集は無効になっています。商品翻訳は%1$s翻訳ダッシュボード%2$sから管理してください。

en: Multilingual Settings
ja: 多言語設定

en: Multicurrency Settings
ja: 複数通貨設定

note: translators: 1: open <a> tag, 2: close <a> tag
en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: %1$s翻訳ダッシュボード%2$sから商品を翻訳することをお勧めします。

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
ja: 言語または通貨切替後、フロントエンドでカートがリセットされる前にカート内に存在する製品リストを表示します。表示する製品がない場合、表示されません。

en: Products before cart reset
ja: カートリセット前の製品

en: Switching language?
ja: 言語を切り替えますか?

note: translators: %s is a language name
en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
ja: 言語を切替えましたが、カートにアイテムが残っています。%s 言語を維持する場合、カートを空にしてからカートにアイテムを再度追加する必要があります。

note: translators: %s is a language name
en: Keep %s
ja: %sを維持

note: translators: %s is a language name
en: Switch back to %s
ja: %sに戻す

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
ja: サイト設定の要素のため、ユーザーが通貨または言語をフロントエンドで切り替えると、カートコンテンツが正しく同期されないかもしれません。

[ctx: Reset cart option warning 2]
note: translators: %s is link to "reset cart configuration"
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
ja: このような状況ではカードをリセットするために、このオプションで%s することをお薦めします。

en: configure WooCommerce Multilingual & Multicurrency
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyを設定する

en: More details
ja: 詳細

en: Switching currency?
ja: 通貨を切り替えますか？

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
ja: カートが空ではありません！通貨切替後、カート内に存在する全てのアイテムを取り除いてから再度追加する必要があります。

note: translators: %s is a currency
en: Keep using %s
ja: %sを使用し続けてください

en: Proceed
ja: 進む

note: translators: %s is the number of reviews
en: Show reviews in all languages  (%s)
ja: 全ての言語でレビューを表示する  (%s)

note: translators: %1$s is a language name and %2$s is the number of reviews
en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
ja: %1$s (%2$s)のみにレビューを表示する

en: translated
ja: 翻訳済み

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは使用可能な状態ですが、有効に動作していません。%2$s以前の<a href="%1$s">WPML</a>バージョンとは互換性がありません。

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは使用可能な状態ですが、有効に動作していません。最初にWPMLのインストールを完了してください。

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは使用可能な状態ですが、有効に動作していません。%2$s以前の<a href="%1$s">Woocommerce</a>バージョンとは互換性がありません。

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは使用可能な状態ですが、有効に動作していません。%2$s以前の<a href="%1$s">WPML String Translation</a>バージョンとは互換性がありません。

en: WPML support
ja: WPML サポート

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
note: translators: Part 1/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
ja: あなたのサイトのタクゾノミーの幾つかが強制的に翻訳不可になっています。このため、多言語WooCommerceサイトの実行中に問題が発生します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
note: translators: Part 2/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: A plugin or the theme are probably doing this.
ja: プラグインまたはテーマがこれを起こしています。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
note: translators: Part 3/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: What you can do:
ja: 可能なこと：

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
note: translators: Part 4/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
ja: 1.一時的にプラグインを無効にしてメッセージが消えるか確認します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
note: translators: Part 5/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
ja: 2. 一時的にテーマを切り替えて、メッセージが消えるか確認します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
note: translators: Part 6/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
ja: %sに連絡し、メッセージについて説明し、サイトの複製コピーを送信することをお薦めします。私たちは問題の恒久的な修正のためにテーマ／プラグインの作者と取り組みます。その間、暫定ソリューションが提供されるため、立ち往生することはありません。

en: and
ja: と

note: translators: %s is a list of plugin names
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは使用可能な状態ですが、有効に動作していません。有効に動作するには%sが必要です。

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
ja: サイトがデフォルトのパーマリンク構造を使用するため、製品のパーマリンクにスラグ翻訳を使用できません。

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
ja: スラグ翻訳を無効にするために他のパーマリンク構造を選択してください。

en: Permalink settings
ja: パーマリンク設定

en: Configure products slug translation
ja: 製品スラグ翻訳を設定する

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual & Multicurrency folder.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyフォルダにwpml-config.xmlファイルがありません。

note: translators: %s is a field name
en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムフィールド%s 設定は変更されました！

note: translators: %s is a custom post type name
en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムタイプ%s 設定は変更されました！

note: translators: %s is a custom taxonomy name
en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムタクゾノミー%s 設定は変更されました！

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
ja: WPML設定に問題があります：%1$sproduct_type%2$s タクゾノミーが翻訳可能に設定されていますが、これが翻訳された製品と問題を起こしています。この問題は %3$sMultilingual Content Setup ページ%4$s（多言語コンテンツ設定ページ）で修正できます。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$stroubleshooting page%4$s.
ja: 一部の製品翻訳において、%1$sproduct_type%2$sフィールドが正しく設定されていないことを検出しました。これは、product_type分類法が翻訳されたために発生したものです。WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyの%3$sトラブルシューティングページ%4$sでこちらの修正が可能です。

en: Downloading translations... Please don't close this page.
ja: 翻訳をダウンロード中です...このページを閉じないでください。

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
ja: 言語を変更するために、現在の順番からすべての製品が取り除かれます

en: Original language
ja: 原語

en: Translation in progress
ja: 翻訳進行中

en: Take this and edit
ja: 引き受けて編集する

note: translators: %s is the post title
en: Quick edit "%s" inline
ja: クイック編集「%s」インライン

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
ja: 少なくとも3フィールドのうちの1つが必要です：タイトル、コンテンツまたは抜粋

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
ja: あなたは現在この翻訳ジョブに指名されていません。他のトランスレーターが引き受け、翻訳を続けることができます。

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

note: translators: %1$s is the post title inside a HTML link pointing to the post edit screen, %2$s and %3$s are opening and closing HTML link tags
en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
ja: これは%1$sの翻訳です。一部のフィールドは編集できません。%2$s翻訳ダッシュボード%3$sから商品を翻訳することをお勧めします。

en: Cart
ja: カート

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout &rarr; Pay
ja: チェックアウト &rarr; お支払い

en: Order Received
ja: 注文を受け取りました

en: My Account
ja: 私のアカウント

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Edit My Address
ja: 私のアドレスを編集

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lost Password
ja: 紛失したパスワード

en: View Order
ja: 注文を閲覧

en: Shop
ja: ショップ

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
ja: これと他のWooCommerceストアページを迅速に翻訳するには、%1$sセットアップウィザード%2$sを実行してください。

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency admin%5$s.
ja: %1$sを翻訳するには、%4$sWooCommerce MultilingualおよびMulticurrency管理%5$s内の%2$s翻訳%3$sページを使用してください。

note: translators: %d is a number of products
en: %d products left
ja: あと%d 製品あります

en: Synchronization complete!
ja: 同期完了！

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Invalid taxonomy %s
ja: 無効なタクゾノミー %s

note: translators: %%1$s is a post type name and %2$s is a taxonomy name
en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
ja: 翻訳された%1$sの一部は、%2$sアサインメントが異なります。

note: translators: %%1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Update %1$s for all translated %2$s
ja: 全ての翻訳済みの%2$sで%1$sをアップデートする

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: All %1$s have the same %2$s assignments.
ja: 全ての%1$s は同じ%2$sアサインメントにする。

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
ja: 全ての翻訳済みの%2$sに、%1$sをアップデートしました。

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Would you like to automatically create translated variations and images?
ja: 以前のバージョンのWooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyからアップグレードしているようです。翻訳されたバリエーションと画像を自動的に生成しますか。

en: Yes, go to the troubleshooting page
ja: はい、トラブルシューティングページへ移動します

en: No - dismiss
ja: いいえ- 無視します

en: important change about this service
ja: このサービスに関する重要な変更

en: Fixer.io API key
ja: Fixer.io API キー

en: multicurrency settings page
ja: 複数通貨設定ページ

note: translators: 1: Fixer.io, 2: Announcement link.
en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
ja: このサイトは2次通貨で自動的に価格を計算する%1$sを使用しています。これは2018年6月1日に有効になる%2$s です。

note: translators: 1: Mulicurrency tab link, 2: Fixer.io API key.
en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
ja: %1$sへ移動し、%2$sを入力してください。

en: Product Base
ja: 製品ベース

en: Product Tag Base
ja: 製品タグベース

en: Product Category Base
ja: 製品カテゴリーベース

en: Product Attribute Base
ja: 製品属性ベース

en: Attribute Slug
ja: 属性スラグ

note: translators: %s is a slug
en: Endpoint: %s
ja: 終点: %s

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
ja: 通常のカテゴリーベースと同じ値を使用しています。これにより競合が起こり、URLが適切に作動しなくなります。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: 属性を翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
ja: デフォルト通貨は変更できません。全ての通貨に正確な価格を表示するには、%1$s複数通貨%2$s 設定の下で為替レートをアップデートする必要があります。

en: Show all currencies
ja: 全ての通貨を表示する

en: Order currency:
ja: 通貨を順番に並べる:

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
ja: 通貨を変更するには、現在の注文から全ての製品を取り除いてください

en: Currencies order updated
ja: 通貨の順番が更新されました

en: Uploads
ja: アップロード

en: Currency switcher
ja: 通貨スイッチャー

en: Customize the currency switcher
ja: 通貨スイッチャーをカスタマイズする

en: You haven't added any secondary currencies.
ja: 第2通貨が追加されていません。

en: Use custom settings for translations download files
ja: 翻訳ダウンロードファイルにカスタム設定を使用する

en: Use the same files for translations
ja: 翻訳に同じファイルを使用する

en: Add separate download files for translations when you translate this product
ja: この製品を翻訳する際、別のダウンロードファイルを翻訳用に追加してください

en: Update Translation
ja: 翻訳をアップデートする

en: Hide This Message
ja: このメッセージを非表示にする

note: translators: %1$s is a list of notice items and %2$s is a version number
en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
ja: <strong>WooCommerce Translationをご利用いただけます</strong> &#8211; <code>%1$s</code>翻訳をインストールするか、<code>%2$s</code>バージョンにアップデートしてください。

en: You have untranslated terms!
ja: 未翻訳のタームがあります！

en: Store URLs
ja: ストアURL

en: Status
ja: 状況

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Translate Products
ja: 製品を翻訳する

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
ja: 商品を翻訳するには、WPML &rarr; 翻訳管理に移動してください

en: Translate Taxonomy
ja: 分類法を翻訳

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
ja: 分類用語を手動で翻訳するには、WPML &rarr; 分類翻訳に移動してください

en: Prefer to translate manually?
ja: 手動で翻訳しますか？

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
ja: 商品を手動で翻訳するには、%1$s商品%2$sに移動し、「プラス」アイコンをクリックしてください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
ja: 商品カテゴリー、タグ、属性を手動で翻訳するには、%1$sWPML &rarr; 分類翻訳%2$sに移動してください。

en: Translatable?
ja: 翻訳可能?

en: Enable this if you want to translate attribute values with WooCommerce Multilingual & Multicurrency
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyで属性値を翻訳するには、これを有効にしてください

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
ja: 既存の翻訳と関連バリエーションが削除されます。

note: translators: %s is a currency or language name
en: Products removed after switching to %s:
ja: %sに切替後、取り除かれた製品：

en: Clear list
ja: リストをクリア

en: Products Synchronization
ja: 製品同期

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
ja: 翻訳に同期される製品のプロパティを設定する。

en: Sync publishing date for translated products.
ja: 翻訳された製品の公開日を同期する。

en: Sync products and product taxonomies order.
ja: 製品と製品タクゾノミー順を同期する。

en: Products Media Synchronization
ja: 製品メディアの同期

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
ja: サムネイル設定と翻訳に対するギャラリーの同期。

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
ja: 画像が指定されていない時、翻訳された製品フロントページで元の画像を表示する

en: Products Download Files
ja: 製品ダウンロードファイル

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
ja: ダウンロード製品を使用している場合、
     パスを同期させるか、言語ごとに別々にするかを選択できます。

en: Add separate download files for translations when translating products
ja: 製品翻訳の際、別のダウンロードファイルを翻訳用に追加してください

en: Product reviews
ja: 製品レビュー

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
ja: デフォルトにより製品ページで製品レビューを表示する方法を決定します。顧客は言語でレビューをフィルタできます。

en: By default, show reviews in all languages
ja: デフォルトにより、全ての言語のレビューを表示する

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
ja: 言語または通貨を変更する時、カートまたは支払いページで問題があれば、カートコンテンツをクリアすることができます

en: Switching languages when there are items in the cart
ja: カート内にアイテムがある時の言語切替え

en: Synchronize cart content when switching languages
ja: 言語切替時、カートコンテンツを同期する

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
ja: 確認を促し、カートをリセットする

en: Switching currencies when there are items in the cart
ja: カート内にアイテムがある時の通貨の切替え

en: Synchronize cart content when switching currencies
ja: 通貨切替時にカートコンテンツを同期する

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
ja: この機能は無効です。続行するには、%1$sWPMLクッキー%2$sを有効にしてください。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
ja: どのオプションがよいか分かりませんか？%1$sカートにアイテムがある時、言語と通貨を切り替える際の潜在的な問題%2$sをお読みください。

en: Product Translation Interface
ja: 製品翻訳インターフェース

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
ja: おすすめの方法はWPML翻訳エディターを使用することです。翻訳プロセスがとても簡単になり、さまざまなWooCommerce拡張機能に良好に統合します。

en: WPML Translation Editor
ja: WPML 翻訳エディター

en: Native WooCommerce product editing screen
ja: ネイティブ WooCommerce 製品編集画面

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
ja: 製品をデザインするためにページビルダーをご使用の場合、WPMLの Translation Editorのみをご使用ください。

en: OK (translate with the WordPress editor)
ja: OK (WordPressエディターで翻訳)

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
ja: キャンセル(Translation Editorを続ける)

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual & Multicurrency URLs translations page
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyのURL翻訳ページで、%sの各言語に異なるスラグを設定する

note: translators: %s is an attribute name
en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
ja: 属性スラグを翻訳するには、WooCommerceの属性%sに"アーカイブを有効にする?" オプションを設定してください

en: Synchronize attributes and update product variations
ja: 属性を同期し、製品バリエーションを更新する

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
ja: 最近翻訳された属性に対し、翻訳された製品バリエーションを自動的に発生します。

note: translators: %s is a number of product variations
en: Currently, there are %s variations that need to be created.
ja: 現在、 %s バリエーションを作成する必要があります。

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Synchronize %s assignment in content
ja: コンテンツ内の %s 指定を同期

note: translators: %s is a taxonomy name
en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
ja: このアクションを実行することで、%s分類法をさまざまな言語のコンテンツに自動的に適用できます。元のコンテンツをスキャンし、翻訳されたコンテンツに同じ分類法を適用します。

en: Please make a backup of your database before using these tools
ja: これらのツールを使用する前にデータベースのバックアップを作成してください

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
ja: 合計<strong>%s 件の商品</strong>があります。

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
ja: バリエーションのある商品が<strong>%s 件</strong>あります。

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
ja: 合計<strong>%s 件のバリエーション</strong>があります。

en: Synchronize data into translations
ja: データを翻訳に同期

en: Synchronize product variations
ja: 商品バリエーションを同期

en: Synchronize products image galleries
ja: 商品画像ギャラリーを同期

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
ja: 商品カテゴリーのメタデータ（表示タイプ、サムネイル）を同期

en: Synchronize stock for products and product variations
ja: 商品および商品バリエーションの在庫を同期

en: Fix multilingual information
ja: 多言語情報を修正

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
ja: 商品バリエーションの不正確または欠落している翻訳リンクを修正

en: Fix missing product taxonomies
ja: 欠落している商品タクソノミーを修正

en: Create missing translations for product types
ja: 商品タイプの欠落している翻訳を作成

en: Create missing translations for product attributes:
ja: 商品属性の欠落している翻訳を作成：

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
ja: 商品タクソノミーを翻訳するには、%1$sタクソノミー翻訳%2$sページに移動してください。

en: none
ja: なし

en: Fix missing product reviews
ja: 欠落している商品レビューを修正

en: Allow to translate missing product reviews
ja: 欠落している商品レビューの翻訳を許可

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 商品レビューを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: Cleanup tools
ja: クリーンアップツール

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
ja: 商品およびバリエーション翻訳から未使用のカスタムフィールドを削除

en: Run the selected tools
ja: 選択したツールを実行

en: Processing
ja: 処理中

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency settings
ja: WooCommerce Multilingual & Multicurrency設定

note: translators: The placeholder is the number of processed items.
en: %s items processed
ja: %s 項目が処理されました

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Completed
ja: 完了

en: Something went wrong, please reload the page and try again
ja: エラーが発生しました。ページを再読み込みして再試行してください

en: Clear all colors
ja: 全てのカラーをクリア

en: Gray
ja: グレィ

en: White
ja: ホワイト

en: Blue
ja: ブルー

en: Border
ja: ボーダー

en: Current currency font color
ja: 現在の通貨フォントカラー

en: Other currency font color
ja: 他の通貨フォントカラー

en: Current currency background color
ja: 現在の通貨の背景カラー

en: Other currency background color
ja: 他の通貨の背景カラー

en: Currency switcher style
ja: 通貨スイッチャースタイル

en: Core
ja: コア

en: Custom
ja: カスタム

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
ja: 許可されたHTMLタグ: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Template for currency switcher
ja: 通貨スイッチャー用のテンプレート

en: Available parameters
ja: 利用可能なパラメーター

note: translators: unidentified placeholders...
en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
ja: デフォルト： %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Hide more
ja: 詳細を隠す

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
ja: これらのパラメータを使用して通貨スイッチャーのテンプレートをカスタマイズできます：

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency name, %name%
en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
ja: %1$s: 通貨の正式名称（例：「ユーロ」）。

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency symbol, %symbol%
en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
ja: %1$s: 通貨を表す標準的な記号（例：「$」または「€」）。

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the standard currency code, %code%
en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
ja: %1$s: 通貨を表す標準的なコード（例：アメリカドルの場合はUSD）。

note: translators: %1$s and %2$s are <strong> tags; %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags.
en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
ja: さらに、スイッチャーのスタイルが%1$s通貨リスト%2$sに設定されている場合、%3$sselectタグの公式HTML標準に従って%4$s、HTMLタグ%1$s（img、span、em、strong、u）%2$sを使用して出力をカスタマイズできます。

en: Currency switcher colors
ja: 通貨スイッチャーカラー

en: Color theme
ja: カラーテーマ

en: Normal
ja: 普通

en: Hover
ja: マウスを上に置く

en: Select a preset
ja: プリセットを選択してください

en: Widget area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget title
ja: ウィジェットタイトル

en: -- Choose a widget area --
ja: -- ウィジェットエリアを選択 --

en: Preview
ja: プレビュー

en: Regular Price
ja: 通常価格

en: Sale Price
ja: セールス価格

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
ja: 複数通貨が有効ですが、2次通貨が設定されていません。%1$s2次通貨を追加%2$s。

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
ja: フロントエンドで表示されている他通貨での価格を見るにはクリックしてください。

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Enter prices in other currencies
ja: 他の通貨で価格を入力する

en: Hide prices in other currencies
ja: 他通貨の価格を非表示にする

en: Determined automatically based on exchange rate
ja: 為替レートにより自動的に決定する

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Same as default currency
ja: 初期設定通貨と同じ

en: Set dates
ja: 日付を設定

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Please enter in a value less than the regular price
ja: 通常価格以下の値を入力してください

en: never
ja: 一度もない

en: Automatic Exchange Rates
ja: 自動為替レート

en: Enable automatic exchange rates
ja: 自動為替レートを有効にする

en: Exchange rates source
ja: 為替レートソース

en: Lifting charge
ja: リフティング・チャージ

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
ja: リフティング・チャージは選択されたサービスが提示する為替レートを保存する前に調整します。上の表に表示される為替レートはリフティング・チャージを含みます。

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
ja: 為替レート = %s 為替レート x (1 + リフティングチャージ / 100)

en: API key (required)
ja: API key (必要)

en: Update frequency
ja: 更新頻度

en: Update manually now
ja: 今から手動で更新する

en: You have to save all settings before updating exchange rates
ja: 為替レートを更新する前に全ての設定を保存する必要があります

en: Manually
ja: 手動

en: Hourly
ja: 毎時

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly on
ja: 毎週

en: Monthly on the
ja: 毎月

en: Enter API key
ja: API keyを入力してください

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
ja: 警告！マイナー制限は1か月に1000リクエストの制限があり、無料アカウントを使用するお客様の通貨ベースはユーロのみです。1か月に1000以上のリクエストが必要、または170種類のベース通貨をすべて使用する場合、1か月10ドルから始まる優良プランをお選びください。

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
ja: 毎時単位で為替率を更新すると、月に約744のAPIコールが発生します。為替率情報源がこの高い使用頻度に対応できるか、確認してください。

note: translators: %s is a date and time
en: Last updated: %s
ja: 最後の更新日: %s

en: Exchange rates updated successfully
ja: 為替レートの更新に成功しました

en: Visit website
ja: ウェブサイトを閲覧する

en: Enable/disable
ja: 有効／無効にする

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
ja: 具体的な通貨が設定されていないため、複数通貨モードを有効にできません。 %1$sWooCommerce 設定%2$s ページへ移動してストアのデフォルト通貨を選択してください。

en: Enable the multicurrency mode
ja: 複数通貨モードを有効にする

en: Multicurrency documentation
ja: 複数通貨のドキュメンメーション

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
ja: %1$sカスタム価格%2$sの商品のみを副通貨で表示

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
ja: 有効にすると、為替レートに基づく価格の商品が非表示になります

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: このページから移動すると、変更が失われます。

en: At least one currency must be enabled for this language!
ja: この言語に少なくとも通貨を一つ有効にしてください！

en: Currency switcher options
ja: 通貨スイッチャーオプション

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
ja: サイトの全ての通貨スイッチャーはこのセクションの設定により影響されます。

en: Order of currencies
ja: 通貨の順序

en: Additional CSS
ja: 追加のCSS

en: Widget Currency Switcher
ja: Currency Switcher ウィジェット

en: Product page Currency Switcher
ja: 製品ページ Currency Switcher

en: Position
ja: ポジション

en: Actions
ja: 操作

en: Action
ja: アクション

en: Edit currency switcher
ja: 通貨スイッチャーの編集

en: Add a new currency switcher to a widget area
ja: ウィジェットエリアに新規の通貨スイッチャーを追加

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
ja: お使いのテーマは通貨切り替えウィジェットをサポートしていません。ショートコードまたはPHPを使用して、%1$s通貨の切り替えを追加%2$sしてください。

en: Currency switcher preview
ja: 通貨スイッチャープレビュー

en: Drag and drop the currencies to change their order
ja: 順序を変更するには通貨をドラッグ&ドロップしてください

en: Show a currency switcher on the product page template
ja: 製品ページテンプレートで通貨の切り替えを表示する

en: Edit Product Currency Switcher
ja: Product Currency Switcherを編集

en: New Widget Area Currency Switcher
ja: 新規のWidget Area Currency Switcher

note: translators: %s is sidebar name
en: Edit %s Currency Switcher
ja: %s Currency Switcherを編集

en: Which product attributes should be translatable?
ja: どの製品属性を翻訳対象にしますか？

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
ja: WPMLを利用すれば%1$s製品属性を翻訳%2$sすることができます。数字やコードをベースとする一部の属性はユニバーサルであるため、翻訳を必要としない場合があります。

en: Select which attributes in your store should be translatable:
ja: ストアのどの属性を翻訳対象とするかを選択します:

en: There are no attributes defined
ja: 定義された属性がありません

en: Continue
ja: 続ける

en: Go back
ja: 戻る

en: What do you want to do with products that are not translated?
ja: 翻訳されていない製品をどうしますか？

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Allow viewing products in languages they are not translated to but %1$sdisplay their content in the default language%2$s
ja: 翻訳先ではない言語で製品を閲覧することを許可するが、%1$sそのコンテンツを既定言語で表示する%2$s

en: Do not allow viewing products in languages they are not translated to
ja: 翻訳先ではない言語で製品を閲覧することを許可しない

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: You can change these settings later by going to %1$sWPML &raquo; Settings.%2$s
ja: これらの設定は、%1$sWPML &raquo; 設定%2$sに移動することで、後で変更することができます。

en: Finish
ja: 終了

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency › Setup Wizard
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrency › セットアップウィザード

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
ja: WooCommerceストアを多言語対応にしましょう

en: To get started, we need to set up the following:
ja: まず始めに、以下を設定する必要があります:

en: Create store pages in all your site's languages
ja: あなたのサイトの言語でストアページを作成します

en: Choose which product attributes you want to translate
ja: どの製品属性を翻訳するかを選びます

en: Set your translation options
ja: 翻訳オプションを設定します

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
ja: ストアに複数の通貨を追加するかどうかを決めます

en: Let's continue
ja: さあ続けましょう

en: I'll do the setup later
ja: 設定は後にします

en: Do you want to add more currencies to your store?
ja: ストアにさらに通貨を追加しますか？

en: You will be able to:
ja: 以下ができるようになります:

en: Add a currency switcher to your store
ja: ストアに通貨切り替え機能を追加する

en: Set exchange rates
ja: 換算レートを設定する

en: Create custom pricing in each currency
ja: 各通貨ごとにカスタム価格を作成する

en: And more!
ja: まだ他にもあります！

en: Yes, enable multicurrency mode
ja: はい、複数通貨モードを有効にします

en: No, use only one currency
ja: いいえ、単一の通貨のみを使用します

en: Make your store multilingual
ja: ストアが複数言語に対応するようにします

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: Set up %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s to translate your store and add more currencies.
ja: %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$sを設定し、ストアを翻訳してさらに通貨を追加します。

en: Start the Setup Wizard
ja: 設定ウィザードを開始する

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
ja: 続行をクリックして欠けているWooCommerceページを作成し、ストアページを以下の言語に翻訳します:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
ja: 続行をクリックしてストアページを以下の言語に翻訳します:

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
ja: WPMLは、ショップ、アカウント、チェックアウト、カートなどのデフォルトのWooCommerceページの翻訳されたバージョンを自動的に生成します。

en: Configuration Warnings
ja: 設定警告

en: Your product permalink base is not translated to:
ja: 製品パーマリンクベースが次の言語に翻訳されていません：

en: Translate URLs
ja: URLを翻訳する

en: Running WooCommerce Multilingual & Multicurrency with default language other than English.
ja: 英語ではないデフォルト言語でWooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyを実行中です。

en: This may cause problems with URLs in different languages.
ja: これは他言語のURLに問題を起こすかもしれません。

en: Change default language
ja: 初期設定の言語を変更する

en: There are some settings that require careful attention.
ja: 幾つかの設定に注意が必要です。

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual & Multicurrency wpml-config.xml file have been overwritten.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyのwpml-config.xmlファイルの設定の一部が上書きされました。

note: translators: %s is link to Multilingual Content Setup
en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
ja: 他のプラグインまたは%sセクションのマニュアル設定により追加されたWPML設定ファイルをお調べください。

en: Multilingual Content Setup
ja: マルチ言語コンテンツ設定

en: Media
ja: メディア

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not active.
ja: %s が有効ではありません。

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual & Multicurrency but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
ja: %sは、WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyを実行するためには必須ではありませんが、異なる言語で別々の製品画像やギャラリーを使用する場合には推奨されます。

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is installed and active.
ja: %s がインストールされ、有効です。

note: translators: %s is a list of currency codes
en: Secondary currencies: %s
ja: 第2通貨: %s

en: Multi-currency is not enabled.
ja: 複数通貨が有効ではありません。

en: Add Currencies
ja: 通貨を追加

en: Products Missing Translations
ja: 翻訳のない製品

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translation missing.
ja: %1$d %2$s 翻訳がありません。

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translations missing.
ja: %1$d %2$s 翻訳がありません。

en: Right now, there are no products needing translation.
ja: 現在、翻訳が必要な製品はありません。

en: Plugins Status
ja: プラグイン状況

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is set up.
ja: %s が設定されました。

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not set up.
ja: %s が設定されました。

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
ja: WooCommerce MultilingualおよびMulticurrencyは、いくつかのプラグインに依存して動作しています。必要なプラグインが足りない場合は、インストールして有効化する必要があります。

en: WooCommerce Store Pages
ja: WooCommerce ストアページ

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
ja: 多言語Eコマースサイトを実行するには全てのサイト言語でWooCommerceストアページを翻訳する必要があります。全ての言語のインストール後、このメニューから翻訳を追加できます。

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
ja: 1つかそれ以上のWooCommerce ページが作成されていません。

en: Install WooCommerce Pages
ja: WooCommerce ページをインストール

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
ja: WooCommerce ストアページがこれらの言語に存在しません：

en: Create missing translations
ja: 必要な翻訳を作成

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
ja: これらのページは現在WPMLを通して翻訳者によって翻訳されています:

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
ja: WooCommerce ストアページは全てのサイト言語に翻訳されています。

en: Taxonomies Missing Translations
ja: 翻訳のないタクゾノミー

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
ja: 完全に翻訳されたサイトを運営するには、全てのタクゾノミーのタームを翻訳すべきです。バリエーションなど、特定のストア要素はタクゾノミー翻訳で翻訳されます。

note: translators: %s is a taxonomy name
en: %s do not require translation.
ja: %s は翻訳を必要としません。

en: This taxonomy requires translation.
ja: このタクゾノミーは翻訳を必要とします。

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s is missing translations.
ja: %1$d %2$s は翻訳がありません。

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s are missing translations.
ja: %1$d %2$s は翻訳がありません。

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Translate %s
ja: %sを翻訳

en: This taxonomy does not require translation.
ja: このタクゾノミーは翻訳を必要としません。

note: translators: %s is a taxonomy name
en: All %s are translated.
ja: すべての%s は翻訳されました。

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
ja: 現在翻訳が必要なタクゾノミーのタームがありません。

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
ja: 製品タクゾノミーまたはその属性を翻訳可能、もしくは翻訳不能に設定するには、%1$sMultilingual Content Setup%2$s（多言語コンテンツ設定）へ移動します

en: Original
ja: オリジナル

en: Translation to
ja: 次言語への翻訳

en: Product Shop Base
ja: 製品ストアベース

en: Update translation
ja: 翻訳をアップデート

en: Add translation
ja: 翻訳を追加する

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
ja: このページを使用して異なるタイプのURLが作成されたWooCommerceの全てのストリングを翻訳できます。これらを翻訳することで、ページ言語にマッチするURLを完全にローカライズできます。

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
ja: %1$sパーマリンク設定%2$sページでデフォルト値の入力または編集ができます。また、WooCommerce%3$s詳細設定%4$sページでエンドポイントの入力または編集が可能です。

en: permalinks settings
ja: パーマリンク設定

en: Account settings
ja: アカウント設定

en: Slug type
ja: スラグタイプ

en: Original Slug
ja: オリジナルスラグ

en: Shop page
ja: ストアページ

en: Product base
ja: 製品ベース

en: Product category base
ja: 製品カテゴリーベース

en: Product tag base
ja: 製品タグベース

en: Product attribute base
ja: 製品属性ベース

note: translators: %s is a slug
en: Attribute slug: %s
ja: 属性スラグ: %s

en: Product
ja: 製品

en: Slug
ja: スラグ

en: Content / Description
ja: コンテンツ / 内容

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Purchase note
ja: 購入ノート

en: Images
ja: 画像

en: Custom Product attributes
ja: カスタム製品属性

en: Value(s)
ja: 値

en: Variations data
ja: バリエーションデータ

note: translators: %s is a product ID
en: Download Files for Variation #%s
ja: バリエーション用ダウンロードファイル #%s

en: Download Files
ja: ファイルダウンロード

en: File URL
ja: ファイル URL

en: External Product
ja: 外部製品

en: Product url
ja: 製品 url

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
ja: これらの翻訳への変更は（製品のみならず）、一般的にタームに変更を及ぼします
